Rok 2019 Rokiem Matematyki

Data: 29.01.2019 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki.

[..] Ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2019 Rokiem Matematyki jest uhonorowaniem polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenieniem znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw. Mamy nadzieję, że Rok Matematyki zaowocuje jeszcze większym uznaniem polskiego społeczeństwa dla roli nauki, w szczególności matematyki, w rozwoju cywilizacji i gospodarki. Wzrost zainteresowania matematyką i studiowaniem tej dziedziny oraz rozwijanie związanych z matematyką umiejętności w działalności naukowej i zawodowej są niezwykle ważne, szczególnie w epoce społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Uchwale Senatu z 20.12.2018 r. wymieniane są liczne osiągnięcia polskich matematyków, począwszy od szkoły lwowskiej do czasów współczesnych, a lista nazwisk wspominanych profesorów, którym zawdzięczamy światowy rozgłos polskiej matematyki jest długa.

100 lat temu, 2 kwietnia 1919 r., 16 osób (m.in. Stefan Banach, Leon Chwistek, Antoni Hoborski, Franciszek Leja, Otto Nikodym, Alfred Rosenblatt, Jan Śleszyński, Antoni Wilk, Stanisław Zaremba i Kazimierz Żorawski) założyło Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, które  po roku zostało przekształcone w Polskie Towarzystwo Matematyczne. Z tej okazji w dniach 3-7 września 2019 r. odbędzie się w Krakowie Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich. O innych inicjatywach związanych z obchodami Jubileuszowego Roku Matematyki można dowiedzieć się ze strony http://www.jrm2019.pl/.

plakat2019jrm.png