Ryll-Nardzewski Day

Godzina: 11:00 - 15:00

Wydział Matematyki zaprasza na

"Ryll-Nardzewski Day"

w dniu 12 czerwca 2023 w godzinach od 11:15 do 15:00 w sali 1.28 budynku C-13.

Naszym celem jest promocja matematyki polskiej oraz osoby Czesława Rylla-Nardzewskiego jako ikony polskiej szkoły matematycznej oraz wybitnego Wrocławianina. Do najbardziej znanych osiągnięć profesora Czesława Rylla-Nardzewskiego należą twierdzenia o punkcie stałym oraz twierdzenia o selektorach mierzalnych. Ten wielki matematyk położył ponadto podwaliny pod wiele nowoczesnych kierunków badań w matematyce, między innymi pod teorię ergodyczną i jej zastosowania do badania statystycznych własności rozwinięć liczb w ułamki łańcuchowe. Był również doskonałym wykładowcą i nauczycielem. Pragniemy, aby pamięć o Nim nie uległa zatarciu i chcemy wyrazić należny Mu szacunek poprzez promowanie Jego nazwiskiem najlepszych współczesnych osiągnięć w bliskich Mu działach matematyki.

Program imprezy:

11:15  Otwarcie - Michał Morayne (PWr):  "Czesław Ryll-Nardzewski"

11:45-12:45 RYLL-NARDZEWSKI LECTURE: Vitaly Bergelson (OSU) - "The Prime Number Theorem via Ergodic Theory"

Abstract: We will discuss  a new type of ergodic theorem which has among its corollaries numerous classical results from multiplicative number theory, including the Prime Number Theorem, a theorem of Pillai-Selberg and a theorem of Erdős-Delange. The talk is based on joint work with Florian Richter and is intended for a general audience.

12:45-13:15 przerwa kawowa (parter C-13)

13:15-14:00 Tomasz Łuczak (UAM):  "Another look at the phase transition"

14:15-15:00 Mateusz Kwaśnicki (Pwr):  "Discrete Hilbert transform"

plakat_crn_day.png