Setne urodziny dra Ryszarda Nowakowskiego

Data: 12.02.2021 Kategoria: Wydarzenie

rn0.pngDr Ryszard Nowakowski, nasz były pracownik, będzie obchodził w sobotę 13 lutego 2021 r. swoje setne urodziny. Jubilatowi złożono życzenia w imieniu społecznosci akademickiej od Rektora Politechniki Wrocławskiej i Dziekana Wydziału Matematyki. Do spotkania doszło dzięki Kołu Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej. Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności.

Dr Ryszard Nowakowski jest pierwszym zarejestrowanym studentem matematyki w powojennym Wrocławiu.

Do czterech pionierów zaczęli dołączać młodsi i jeszcze w roku akademickim 1945/1946 przybyli wykształceni przed wojną matematycy: Stanisław Hartman, Maria Nosarzewska, Andrzej Wilkoński, Mieczysław Warmus, Marceli Stark, Julian Perkal, a także studenci. Pierwszy był Ryszard Nowakowski, później Henryk Fast i Abraham Goetz, którzy studia matematyczne rozpoczęli w czasie wojny w Związku Radzieckim, i inni.
- czytamy w artykule ,,Wrocławska szkoła matematyczna" autorstwa profesorów: Romana Dudy i Aleksandra Werona opublikowanym w Rocznikach Polskiego Towarzystwa Matematycznego XLII (2006)

Praca magisterska Ryszarda Nowakowskiego - ze statystyki matematycznej - o czym sam Jubilat napisał w załączonym życiorysie była napisana pod kierunkiem prof. Hugona Steinhausa.  Natomiast promotorem pracy doktorskiej Pana Ryszarda Nowakowskiego, noszącej tytuł "Strukturalna teoria automatów skończonych określonych za pomocą matryc", był prof. Jerzy Słupecki.  Publiczna obrona pracy doktorskiej odbyła się w dniu 11 kwietnia 1964 r., a 23 września 1964 r. Rada Wydziału Matematyki Fizyki i Chemi Uniwersytetu Wrocławskiego nadała Ryszardowi Nowakowskiemu stopień doktora nauk matematycznych.

Dr Ryszard Nowakowski pracował na Politechnice Wrocławskiej w latach 1953 - 1986 (na stanowiskach starszy asystent i adiunkt) oraz już po przejściu na emeryturę  w latach 1993-1995. W latach 1959 - 1961 pracował równolegle, na stanowisku starszego matematyka, we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych. Zajęcia prowadził z wielkim zaangażowaniem.  ,,Wykładałem matematykę tak, aby była użyteczna w przedmiotach technicznych. Wykładnią dla mnie było, aby studenci po moich wykładach nie mieli trudności z przedmiotami kierunkowymi, których matematyka jest podstawą". Dla studentów przygotował kilkanaście podręczników.

Książki i skrypty autorstwa dr. Nowakowskiego:

1. Krótki kurs analizy matematycznej dla politechnik i nauk stosowanych : do samodzielnych studiów. Cz. 1, (Funkcje jednej zmiennej)
  2. Krótki kurs analizy matematycznej dla politechnik i nauk stosowanych : do samodzielnych studiów
  3. Krótki kurs analizy matematycznej dla politechnik i kierunków stosowanych : do samodzielnych studiów. Cz. 2, Funkcje wielu zmiennych
  4. Matematyka wyższa w technice i naukach stosowanych : do samodzielnych studiów
  5. Poradnik samouka : (matematyka wyższa) : zrozumiesz – rozwiążesz
  6. Poradnik samouka : suplement do podręcznika "Elementy matematyki wyższej"
  7. Elementy równań różniczkowych w studiach techniki
  8. Elementy matematyki wyższej. T. 1, T. 2
  9. Elementy matematyki wyższej dla politechnik : do samodzielnych studiów. T. 1
  10. Równania różniczkowe w studiach techniki

Dr Ryszard Nowakowski rozwijał w swojej pracy naukowej teorię automatów, koncepcje które samodzielnie opracował i przedstawił w swojej pracy doktorskiej i publikacjach. Publikacje dr. Nowakowskiego z bazy MathSciNet :

1. Nowakowski, Ryszard The product of graphs of automata. (Polish) Prace Nauk. Inst. Mat. Fiz. Teoret. Politechn. Wrocław. Ser. Studia i Materiały No. 5, Zagadnienia teorii automatów (1973), 3–14. 94A30
  2. Nowakowski, Ryszard Digital aggregates. (Polish) Prace Nauk. Inst. Mat. Fiz. Teoret. Politechn. Wrocław. Ser. Studia i Materiały No. 5, Zagadnienia teorii automatów (1973), 57–70
  3. Nowakowski, Ryszard Two definitions of the equivalence of automata. Studia Logica 26 (1970), 7–17.
  4. Nowakowski, Ryszard A structural theory of matrix-defined finite automata. (Polish) Studia Logica 16 (1965), 75–116.

100lat_nowakowskiego.png