Stypendia naukowe dla pracowników Wydziału

Data: 17.11.2020 Kategoria: Wydarzenie

Stypendia naukowe dla pracowników z własnego funduszu na stypendia Politechniki Wrocławskiej w roku kalendarzowym 2020 otrzymali dr Dominika Pilarczyk z Katedry Matematyki i dr Grzegorz Sikora z Katedry Matematyki Stosowanej.

pilarczyk_dominika01.pngW ciągu ostatnich 3 lat dr Pilarczyk opublikowała 5 prac w zakresie równań różniczkowych cząstkowych w czołowych czasopismach matematycznych. Tematyka jej badań naukowych koncentrują się wokół nieliniowych równań parabolicznych, liniowych równań parabolicznych, w szczególności z osobliwymi współczynnikami, układu Naviera-Stokesa, równania quasi-geostroficznego oraz modelu chemotaksji. Badam istnienie i asymptotyczną stabilność rozwiązań samopodobnych oraz stacjonarnych w wagowych przestrzeniach Lebesgue'a i przestrzeniach Morreya.
sikora_grzegorz02.pngDr Sikora uzyskał szereg wyników dotyczących wnioskowania statystycznego dla procesów anomalnej dyfuzji. W szczególności są to konstrukcje testów statystycznych opartych na statystykach charakteryzujących procesy anomalnej dyfuzji. W okresie 2017-2019 opublikował 14 prac w czasopismach z listy filadelfijskiej o problematyce teoretycznej i aplikacyjnej. Współpracował z takimi ośrodkami naukowymi jak: Uniwersytet Stanowy Kolorado (USA), Ecole Polytechnique (Francja), Instytut Curie (Francja), Instytut Maxa Plancka (Drezno, Niemcy), Uniwersytet Poczdamski (Niemcy). W 2017 roku dr Sikora odbył półroczny staż podoktorski w Stanach Zjednoczonych.

Oboje laureaci także aktywnie uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach naukowych i realizacji grantów.