Stypendium im. Bekkera dla dr. hab. Łukasza Płociniczaka

Data: 04.01.2020 Kategoria: Wydarzenie

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła drugi nabór wniosków w Programie im. Bekkera. Dr hab. inż. Łukasz Płociniczak, prof. uczelni otrzymał stypendium na realizowanie badań naukowych na Uniwersytecie w Santiago de Compostela. Pracując w grupie znanego specjalisty od nieliniowych równań różniczkowych, Prof. Juana Nieto, będzie rozwijał metody numeryczne dla nielokalnych oraz nieliniowych równań cząstkowych. Osiemnastomiesięczny projekt rozpocznie się w sierpniu bieżącego roku i będzie miał na celu konstrukcję oraz analizę szybkich metod numerycznych dla równań, które przez ostatnie dwie dekady okazały się bardzo dobrymi modelami wielu zjawisk w przyrodzie, fizyce, finansach, biologii oraz medycynie. Równania te charakteryzują się zarówno nieliniowością jak i nielokalnością, co powoduje znaczne komplikacje w analizie teoretycznej i numerycznej. Dodatkowo koszt obliczeniowy całkowania równań nielokalnych jest znacząco większy niż ich klasycznych odpowiedników. Projekt będzie miał na celu dokładne zanalizowanie tych trudności oraz zaproponowanie użytecznych algorytmów rozwiązywania tego typu zagadnień.

Dr Płociniczak jest jedynym matematykiem, któremu przyznano stypendium. Spośród 457 wniosków wybrano 126 najwyżej ocenionych. Pełna lista stypendystów jest dostępna na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.