Talentomat

Data: 16.11.2022
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska s. 204/A1

pokaż na mapie

malecki_jacek01.pngPrzed nami  pierwsze w tym roku akademickim spotkanie organizowane w ramach cyklu TALENTMAT. Tym razem prelegentem będzie dr hab. inż. Jacek Małecki.

TYTUŁ:  Zasada Archimedesa, czyli zmagania cząsteczek z siłą wyporu
KIEDY:   16.11.2022 r. (środa) godzina 17:00
GDZIE:   sala 204 w budynku A1

ABSTRAKT: Zasada Archimedesa jest jednym z najbardziej podstawowych i powszechnie znanych praw fizyki. Każdy z nas doświadcza działania siły wyporu np. biorąc codzienną kąpiel. To zasada Archimedesa sprawia, że statki pływają, a balony latają. Czy jednak zasadę Archimedesa można udowodnić? Czy jest to trudne? Jaki ma to związek z problemami Hilberta? Czy istnieją modele matematyczne, które tego typu zjawiska opisują? Czy w takich modelach balony latają? Co w tej całej historii robi rozkład wykładniczy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania.

Serdecznie zapraszamy!