Wydział Matematyki drugi w kraju w rankingu szanghajskim

Data: 30.06.2020 Kategoria: Wydarzenie

W najnowszym rankingu szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects 2020, w którym uczelnie porównywane są osobno w 54 obszarach nauki, Politechnika Wrocławska została wyróżniona w trzech dziedzinach – matematyce, energetyce oraz inżynierii mechanicznej. W tym roku Wydział Matematyki PWr, podobnie jak w roku ubiegłym, uplasował się w grupie rankingowej 201-300, jako drugi wydział matematyki w Polsce. To awans w porównaniu do ubiegłorocznej edycji, gdy Wydział Matematyki zajął trzecie miejsce w kraju. To bardzo wysoka pozycja także globalnie, bo ocenie podlega ponad 4000 uczelni z całego świata. Warto zaznaczyć, że w tej samej grupie rankingowej znalazły się m.in. Vanderbilt University (USA), University of Pisa (Włochy), Technical University of Berlin (Niemcy), Osaka University (Japonia), King's College London (Wielka Brytania), Beijing Institute of Technology (Chiny).

Pierwszy ranking szanghajski został opracowany i opublikowany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju już w 2003 r. To zapewniło mu miano pierwszego globalnego rankingu uniwersytetów porównywanych różnorodnymi wskaźnikami. Obecnie Academic Ranking of World Universities jest uważany za jeden z trzech najbardziej wpływowych i najczęściej obserwowanych rankingów uniwersyteckich. Od 2009 co roku publikowane są wyniki oceny całościowej uczelni oraz w poszczególnych dyscyplinach. Oceniana jest kadra naukowa i studenci w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań.