Wykład prof. Krzysztofa Burdzego

Data: 21.09.2022
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska budynek C13 s. 1.28

pokaż na mapie

plakat_prof_burdzy2022m.pngW środę, 21 września, prof. Krzysztof Burdzy, światowej sławy probabilista
pracujący na University of Washington, wygłosi wykład
pt. „Dangers of applied skepticism”.
Początek o godz. 14 w sali 1.28 w budynku C-13.

Prelekcja będzie otwarta dla szerokiej publiczności. Wydarzenie organizowane jest w ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz konferencji Probability and Analysis 2022.

Prof. Krzysztof Burdzy uzyskał stopień doktora statystyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1984. Od 1988 pracuje na Universytecie Stanu Washington w Seattle. Pracował także na University of California (Berkeley, San Diego), Polish Academy of Sciences, Purdue University, York University (Toronto), Universidad de Chile, Universite Paris VI (Jussieu), Universite Paris-Sud (Orsay), University of Warwick, University of Rome, Centre de Ricerca Matematica (Barcelona), Technion, Institut Mittag-Leffler, Newton Institute (Cambridge).

Jest jednym z czołowych probabilistów na świecie, autorem ponad 170 artykułów naukowych i 6 książek, promotorem 13 doktoratów, wykonawcą lub kierownikiem ok. 25 grantów i uczestnikiem około 120 konferencji naukowych. Brał udział w pracach komitetów programowych kilkudziesięciu konferencji i działał na rzecz środowiska naukowego na trudnych do policzenia polach, od zarzadzania 1991–2004 bazą Probability Abstract Service (1991-2004) do zasiadania w radzie One World Probability Project (od 2020) i prezydentury w Institute of Mathematical Statistics (2020-2023).

Wybrane wyróżnienia i nagrody: American Mathematical Society Centennial Research Fellowship, Rollo Davidson Prize, Nagroda Wacława Sierpińskiego, Fellowship of the American Mathematical Society, Member of Washington State Academy of Sciences, Carver Medal of the Institute of Mathematical Statistics.

Swoją karierę matematyczną rozpoczął od studiów doktoranckich w Instytucie Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu i niezmiennie utrzymuje aktywne związki naukowe z polskim środowiskiem naukowym, współpracując z polskimi naukowcami i współedytując polskie periodyki naukowe, w tym wrocławski półrocznik Probability and Mathematical Statistics. Badania prof. Burdzego skupiają się na teorii prawdopodobieństwa, szczególnie na teorii ruchu Browna. Jego drugim obszarem badawczym i osobistym hobby są filozoficzne podstawy teorii prawdopodobieństwa.