Zmarł Wojbor A. Woyczyński

Data: 18.08.2021 Kategoria: Wydarzenie

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że  dnia 14 sierpnia 2021 roku w Cleveland w wieku 78 lat zmarł światowej sławy matematyk Wojbor A. Woyczyński.

Profesor Woyczyński przez całe życie zawodowe był bardzo blisko związany z wrocławskim środowiskiem matematycznym i Politechniką Wrocławską. Był absolwentem Wydziału Elektroniki PWr oraz długoletnim członkiem Rady Naukowej Centrum im. Hugona Steinhausa na PWr.

Prof. Dr. Wojbor Woyczyński urodził się w Częstochowie 24 października 1943 roku. Po wojnie rodzina Woyczyńskich przeniosła się do Wrocławia, w którym ukończył szkołę średnią, a także Politechnikę Wrocławską (1966). Specjalizował się w elektromechanice, jednak pasją jego życia była matematyka. Jako wolny słuchacz uczęszczał na wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim słynnych matematyków, w tym Hugona Steinhausa. Profesor Woyczyński doktoryzował się w 1968 r. na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem profesora Kazimierza Urbanika. Habilitował się w 1972 r. W latach 1977-1982 pracował w Cleveland State University. W roku 1982 Wojbor Woyczyński przyjął propozycję  pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Statystyki i Mechaniki na Uniwersytecie Case Western Reserve w Cleveland. Na tym Uniwersytecie pracował prawie do dnia swojej śmierci. Opublikował 17 książek z dziedziny matematyki i statystyki, a ostatnia, 18- ta książka ukaże się już po jego śmierci na jesieni 2021 roku. Cześć jego pamięci.