Dr hab. Mateusz Kwaśnicki został laureatem Nagrody Naukowej im. Dionizego Smoleńskiego

Data: 11.11.2017 Kategoria: Wydarzenie

Dr hab.  Mateusz Kwaśnicki został laureatem Nagrody Naukowej im. Dionizego Smoleńskiego przyznawanej wybitnym młodym naukowcom, która zostanie wręczona podczas Święta Politechniki Wrocławskiej 15-go listopada. Warto dodać, że w poprzednich latach otrzymał nagrodę dla młodych matematyków Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2011), stypendium Start FNP (2011, 2012), nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego PTM i IMPAN (2012), oraz stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW (2011–2014, 2014–2017).

Badania dra hab. Mateusza Kwaśnickiego obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Podał opisy asymptotyki funkcji harmonicznych i półgrup dla operatorów nielokalnych oraz opisy ich własności spektralnych i rachunku funkcyjnego. Zbadał błądzenia losowe i przestrzenie funkcyjne na fraktalach, subordynatory i podporządkowane, ruch Browna, zagadnienia ruiny dla procesów stochastycznych, unimodalność rozkładów prawdopodobieństwa, problemy własne hydrodynamiki i innych zagadnień fizycznych, zasadę nieoznaczoności dla dyskretnej transformacji Fouriera i inne.

Na zdjęciu prezentuje niedawny wynik otrzymany wspólnie z R. Banuelosem (Purdue University), z którym rozwiązali problem postawiony ok. 1910 r. przez Davida Hilberta: obliczyli p-te normy dyskretnej transformacji (Hilberta). Więcej informacji można znaleźć w repozytorium manuskryptów i w bazie publikacji matematycznych.

nagroda_dionizego_mateusz_kwasnicki2017.png