Wydział Matematyki

Zmarł Profesor Wojciech Okrasiński

Data: 08.06.2020 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

okrasinski_wojciech.jpgZ głębokim żalem zawiadamiamy, że  w dniu 6 czerwca 2020 r. zmarł Profesor Wojciech Okrasiński.

Prof. Wojciech Okrasiński, urodził się 27 marca 1950 roku. Swoją karierę naukową i akademicką realizował na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Politechnice Wrocławskiej.
Zajęcia ze studentami prowadził przez 46 lat, w tym od 2007 r. pracował na Politechnice Wrocławskiej, w Instytucie Matematyki oraz Instytucie Matematyki i Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a od 2015 r. na Wydziale Matematyki.
Wspaniały człowiek i matematyk, autor wielu doniosłych prac z równań różniczkowych i ich zastosowań. Wybitny nauczyciel wielu pokoleń studentów i doktorantów, współtwórca programu ECMI na Politechnice Wrocławskiej.

Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony nauczyciel akademicki i wspaniały kolega. 

Wspomnienie

Historia oraz teraźniejszość Wydziału Matematyki jest ściśle związana z działalnością profesora Wojciecha Okrasińskiego związanego z Politechniką Wrocławską od 2007 roku. Był on współtwórcą prowadzonej w języku angielskim na kierunku Matematyka na Wydziale PPT specjalności „Mathematics for Industry and Commerce” działającej pod auspicjami European Consortium for Mathematics in Industry (ECMI). Ta specjalność dała początek kierunkowi Applied Mathematics prowadzonego na drugim stopniu studiów na Wydziale Matematyki, który cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem studentów chcącym poznać nowoczesne zastosowania matematyki w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Profesor Okrasiński był bardzo aktywny naukowo w obszarze matematyki stosowanej z wykorzystaniem równań różniczkowych. Osiągał również sukcesy we współpracy ze szkołami średnimi. Był także bardzo lubiany i ceniony przez studentów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze naukowe, dydaktyczne i organizacyjne osiągnięcia profesora Okrasińskiego.

 Działalność naukowa

Profesor opracował około 70 artykułów naukowych (większość z tzw. listy filadelfijskiej) z zakresu matematyki teoretycznej i stosowanej, modelowania matematycznego i metod obliczeniowych w fizyce i inżynierii chemicznej. Jego badania były inspirowane problemami związanymi z zastosowaniem matematyki w różnych dziedzinach życia. Można wyróżnić następujące kierunki badań:

  • nieliniowe metody analityczne związane z niektórymi nieliniowymi równaniami całkowymi i różniczkowymi,
  • nieliniowe równania dyfuzyjne i ich zastosowania,
  • modele matematyczne w termodynamice płynów i ich zastosowania w inżynierii chemicznej,
  • modele matematyczne w okulistyce,
  • modelowanie matematyczne związane bezpośrednio z problemami przemysłowymi, z ekologią, biologią i medycyną.

Od kilku lat współpracował ze spółką Stawy Milickie SA. w ramach projektu „Modelowanie złożonego systemu ekologicznego ryby-ptaki-człowiek”. W tym obszarze współpracował naukowo z zespołem prof. Aviva Gibali z ORT Braude College i uniwersytetu w Hajfie oraz z prof. Shandell Henson (Mathematics&Ecology) z Andrews University (USA). Rezultatem tej współpracy była wysłana praca do czasopisma Natural Resource Modeling zatytułowana „Simulation of the carp stocking in Milicz Ponds”.

Był profesorem wizytującym na znanych europejskich uniwersytetach: University of Sussex (Wielka Brytania, Departament Matematyki, w ramach grantu badawczego rządu brytyjskiego SERC, 1988), Universidad de Extremadura (Hiszpania, Departament Fizyki,1993-93 oraz 1995-97), College of the Holy Cross (USA, Departament Matematyki, w ramach grantu badawczego rządu amerykańskiego NSF, 2003). W ramach urlopu sabbatical przebywał w latach 1995-95 na Universidad de Extremadura (Departament Fizyki) i Universidad Complutense de Madrid (Instytut Interdyscyplinarny).

Profesor Okrasiński był promotorem siedmiu prac doktorskich z zakresu matematyki stosowanej (trzy z nich w Hiszpanii). Jeden z byłych doktorantów dr hab. Łukasz Płociniczak został laureatem Programu im. Bekkera. Był także recenzentem zagranicznych prac doktorskich z zakresu modelowania matematycznego w inżynierii chemicznej, optometrii i nawigacji satelitarnej (cztery w Hiszpanii, jedna we Włoszech).

Działalność dydaktyczna

Działalność dydaktyczna Profesora obejmuje 46 lata pracy na uczelniach w Polsce (Wrocław, Zielona Góra) i Hiszpanii. Był opiekunem kilkudziesięciu prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. 

Profesor Okrasiński ma także bogatą kartę współpracy ze szkołami średnimi. W latach 2008–2017 był opiekunem projektu edukacyjnego „Modelowanie matematyczne kluczem do przyszłości – wsparcie edukacji matematycznej” w gimnazjum pod patronatem PWr w Rawiczu-Sierakowie. Eksperyment uzyskał rozgłos w skali międzynarodowej, a jego rezultaty zostały przedstawione w czasopiśmie „Matematyka w szkole”.

Z inicjatywy Profesora w 2007 roku na wydziale PPT na kierunku Matematyka utworzono specjalność „Mathematics for Industry and Commerce” w ramach European Consortium for Mathematics in Industry (ECMI). W 2013 roku brał udział w przygotowaniach do uzyskania akredytacji europejskiej ECMI tych studiów zakończonych uznaniem PWr w 2014 r jako oficjalnego Centrum Edukacyjnego ECMI (w tej chwili jest jednym z dwudziestu centrów w Europie).

Działalność organizacyjna

Profesor Okrasiński aktywnie uczestniczył w organizacjach i projektach międzynarodowych związanych z matematyką przemysłową. W latach 2000–2009 był członkiem Komitetu Edukacyjnego ECMI a w latach 2010–2017 członkiem Rady ECMI. W latach 2003–2006 by ekspertem w projekcie europejskim Tempus „Mathematics Curricula for Technological  Development” realizowanym przez uniwersytet w Novim Sadzie (Serbia). Następnie w latach 2009–2010 był uczestnikiem w projekcie European Science Foundation „Forward Look – Mathematics and Industry” a latach 2015–2019 członkiem Komitetu Zarządzającego COST Action „Mathematics for Industry Network” gdzie był jednym z mentorów w zespole odpowiedzialnym za organizowanie tygodni modelowania matematycznego w  nowych krajach.

Profesor brał udział w przygotowaniach imprez międzynarodowych związanych z matematyką przemysłową. Był organizatorem, pod patronatem ECMI, „Industry Days”, które odbyły się w Zielonej Górze w 2001 r. oraz Warsztatów z Matematyki Stosowanej pt. „Experiences and Visions for Industrial Mathematics in Industry” w Będlewie w 2006 r. W 2009 roku był organizatorem 23 Międzynarodowego  Tygodnia Modelowania ECMI  i Warsztatów w ramach projektu „Forward Look- Mathematics and Industry” we Wrocławiu. W 2010 roku był współorganizatorem (wspólnie z prof. Helmutem Neunzertem – dyrektorem Fraunhofer ITWM, Kaiserslautern) EMS School on Industrial Mathematics w Będlewie. W 2012 roku był członkiem komitetu naukowego 17th European Conference on Mathematics for Industry w Lund (Szwecja) i w ramach tej konferencji współorganizował (z prof. Alistairem Fittem – rektorem Oxford Brookes University) sesję „Mathematical Models of the Eye and Vision”. Ponadto, Profesor był mentorem grup projektowych podczas międzynarodowych tygodni modelowania matematycznego w Kasierslautern (Niemcy, 2003), Novi Sad (Serbia, 2005) i Naharyja (Izrael, 2017).

Profesor był także członkiem zespołów redakcyjnych czasopism: Mathematical and Computational Forestry & Natural-Resource Sciences (MCFNS), Mathematical Modelling&Analysis (lista filadelfijska) oraz Mathematica Applicanda. W latach 2018-2020 był członkiem Rady Centrum Zastosowań Matematyki Instytutu Matematycznego PAN.

Profesor Okrasiński jest wzorem nauczyciela akademickiego, znanym z wyjątkowo sumiennego wykonywania obowiązków dydaktycznych oraz wielkiego zaangażowania i pasji związanej z propagowaniem zastosowań matematyki. Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony nauczyciel akademicki i wspaniały kolega.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję