Odsłonięcie tablicy informacyjnej w Kawiarni Szkockiej

Data: 21.05.2021
Miejsce wydarzenia: Lwów

pokaż na mapie

Na 21 maja 2021 r. zaplanowano  odsłonięcie tablicy informacyjnej w Kawiarni Szkockiej. Dzień nie został wybrany przypadkowo, w tym dniu urodziny obchodzi Myron Zarycki, członek lwowskiego oddziału PTM, następca Stefana Banacha na stanowisku dziekana Wydziału Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Lwowskiego.

Transmisja będzie udostępniona o godzinie 12:00  (do 13:00) czasu kijowskiego, czyli  o godzinie 11: 00 czasu warszawskiego na facebookowej stronie Lwowskiej Książki Szkockiej. Nagranie będzie można zobaczyć również na stronie internetowej i kanale YouTube Lwowskiego Towarzystwa Matematycznego.

Kawiarnia Szkocka odegrała ważną rolę w rozwoju lwowskiej szkoły matematycznej.  Od lat 30. XX wieku genialni lwowscy matematycy (m.in. Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, Józef Schreier, Juliusz Schauder, Mark Kac czy Stefan Kaczmarz), spotykali się w niej na długie dyskusje matematyczne i wspólnie omawiali problemy badawcze, zwłaszcza w zakresie analizy funkcjonalnej i topologii. Pierwotnie zapisywali zagadnienia i równania bezpośrednio na marmurowych blatach stolików w kawiarni, później w „Księdze Szkockiej” o czym można przeczytać na stronie głównej PWr.

baner-1200x630_pol.jpg