Powołanie Centrum Rylla-Nardzewskiego

Data: 31.05.2023 Kategoria: Wydarzenie

W dniu 31 maja 2023 Senat Politechniki Wrocławskiej, na wniosek Rektora, Arkadiusza Wójsa, powołał Centrum Rylla-Nardzewskiego.

Inicjatorem powstania Centrum jest grupa ośmiorga profesorów z Wydziału Matematyki, wśród których jest kierownik Katedry Matematyki, Romuald Lenczewski oraz przewodniczący Rady Dyscypliny Matematyka, Krzysztof Bogdan. Skróconą nazwą Centrum będzie CRN, co (zupełnie nieprzypadkowo) pokrywa się z inicjałami jego patrona. Ośmioosobowy "komitet założycielski" został przekształcony w Radę Programową Centrum, a na jego Dyrektora powołany został prof. Tomasz Downarowicz.

Misją CRN jest upamiętnienie postaci i dorobku prof. dra hab. Czesława Rylla-Nardzewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków, wieloletniego pracownika Politechniki Wrocławskiej i znamienitego wrocławianina. Głównym zadaniem, jakie stawia sobie Centrum jest integracja środowiska matematycznego wokół uniwersalnych wartości, które uosabiał prof. Czesław Ryll-Nardzewski. Zgodnie z zatwierdzonym przez Senat regulaminem, podstawowe formy działalności CRN będą obejmować:

• wspieranie badań o wysokim poziomie naukowym, istotnych dla rozwoju współczesnej matematyki;
  • inspirowanie współpracy naukowej w środowisku matematycznym;
  • organizację seminariów naukowych i wykładów z udziałem wybitnych naukowców;
  • organizację i współorganizację konferencji naukowych;
  • promocję osiągnięć wybitnych matematyków polskich i zagranicznych;
  • działalność popularyzującą matematykę.

W praktyce oznaczać to będzie organizowanie zaproszonych wykładów wygłaszanych przez wybitnych matematyków z całego świata, organizację konkursów naukowych (nagrodą może być na przykład wygłoszenie prestiżowego wykładu), organizację konferencji i seminariów naukowych integrujących środowisko matematyków wrocławskich i nie tylko, promowanie młodych zdolnych matematyków, organizowanie wykładów popularno-naukowych i tym podobne działania.

Pierwszym wydarzeniem, które zostało zorganizowane przez "komitet założycielski" Centrum Rylla-Nardzewskiego jeszcze przed jego formalnym powołaniem (ale realizowanym już za jego istnienia) będzie Ryll-Nardzewski Day w dniu 12 czerwca, na którym z pierwszym, inauguracyjnym wykładem serii Ryll-Nardzewski Lecture wystąpi wybitny specjalista z Teorii Ergodycznej, Vitaly Bergelson. Więcej szczegółów na stronie.