XXI Dolnośląski Festiwal Nauki

Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, budynek C-13
Godzina: 09:00 - 14:00

pokaż na mapie

Jak co roku program DFN był bardzo obszerny. Podczas XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pracownicy Wydziału Matematyki wygłosili trzy wykłady:

24.09  (poniedziałek) godz. 09:00 - 10:00 ,,Współpraca czy rywalizacja?" - dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. Pwr.
Warsztat kierowany do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i  dorosłych.

Poprzez eksperymenty inspirowane m.in. dylematem więźnia uczestnicy poznają podstawowe pojęcia w matematycznej teorii gier: strategia w grze, strategia zrandomizowana, równowagi Nasha. Wykorzystane gry będą opatrzone licznymi odniesieniami do sytuacji z codziennego życia. Pozwoli to lepiej zrozumieć niektóre racjonalne i nieracjonalne zachowania ludzi.

24.09  (poniedziałek)  godz. 10:15 - 11:15 ,,Matematyczne miliony" - dr hab. inż. Jacek Małecki.
Wykład kierowany do uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów.

W trakcie referatu słuchacze będą mogli poznać odpowiedź na pytania: Czy matematyk gra w totolotka? Czy matematyk chodzi do kasyna? Co robi matematyk, aby zarobić ogromne pieniądze? I wiele innych ...

25.09  (wtorek) godz. 9:00-10:00 ,,Funkcje Orlicza, nierówność Jensena i słynny warunek ?_2" - dr Maciej Burnecki.
Wykład kierowany do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i  dorosłych.

Na wykładzie będą przedstawione podstawowe własności związane z funkcjami Orlicza, a całość ma się odbywać w sposób możliwie jak najbardziej elementarny. Przestrzenie Orlicza, określane za pomocą tak zwanych funkcji Orlicza są ciekawym przykładem przestrzeni funkcyjnych.

Na parterze budynku C-13, przez trzy kolejne dni 24-25.09 , dr Agnieszka Kamińska wraz ze studentami Koła Naukowego Matematyki zorganizowała konkurs - mini gry matematyczne, oparte na zadaniach z Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych.  Zobaczcie, jak ciekawa może być matematyka.