Mateusz Kwaśnicki laureatem Nagrody Gordina

Data: 07.07.2018 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

W dniu 5 lipca Europejskie Towarzystwo Matematyczne (EMS) po raz pierwszy przyznało nagrodę im. Michaiła Gordina. Nagroda nosi imię zmarłego w 2015 roku rosyjskiego matematyka Michaiła Józefowicza Gordina i jest przyznawana młodym matematykom z Europy wschodniej za wyniki naukowe w teorii prawdopodobieństwa lub układów dynamicznych. Dr hab. Mateusz Kwaśnicki, prof. nadzw. PWr został nagrodzony za wybitny wkład w analizę spektralną procesów Lévy'ego. Ceremonia wręczenia odbyła się podczas 12 Międzynarodowej Konferencji Wileńskiej z Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej, połączonej z corocznym spotkaniem IMS (2018 IMS Annual Meeting on Probability and Statistics).

Przypomnijmy, że dr hab. Mateusz Kwaśnicki otrzymał również nagrodę im. Dionizego Smoleńskiego (2017), nagrodę dla młodych matematyków Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2011), stypendium Start FNP (2011, 2012), nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego PTM i IMPAN (2012) oraz stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW (2011–2014, 2014–2017). Badania dra Mateusza Kwaśnickiego obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Warto też dodać, że w ub. roku dr Kwaśnicki był nominowany przez studentów do tytułu najsympatyczniejszego wykładowcy we Wrocławiu.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na stronie Uczelni.