Wydział Matematyki

Dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki laureatem Nagrody Ministra Edukacji i Nauk

Data: 21.02.2022 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Dniu Nauki Polskiej przedstawiono tegorocznych laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki.  W gronie wyróżnionych znalazł się dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni. Dzień Nauki Polskiej obchodzimy 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług. Od 2020 r. jest to święto państwowe.

Nagrody podczas specjalnej gali otrzymało w sumie 103 laureatów. Są one przyznawane w pięciu kategoriach – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Prof. Mateusz Kwaśnicki został doceniony za swoje osiągnięcia w pracy naukowej.

kwasnicki_nagroda_men03-1.pngLaureat ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, na kierunku matematyka w 2006 r. Tytuł doktora otrzymał dwa lata później  z wyróżnieniem. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk matematycznych, a jego rozprawa została wyróżniona przez Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Od 2019 r. należy do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Jest wybitnym przedstawicielem międzynarodowej grupy naukowców zajmujących się probabilistyczną teorią potencjału. Ponadto samodzielnie „atakuje” problemy badawcze o dużym ryzyku i wyznacza nowe kierunki badań. Jego zainteresowania naukowe to teoria potencjału procesów Markowa, teoria spektralna półgrup operatorów Markowa, teoria fluktuacji procesów Lévy’ego i nielokalne równania różniczkowe.

W 2018 r. otrzymał nagrodę im. Michaiła Gordina, przyznaną po raz pierwszy przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne. Wyróżniono go za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

Prof. Kwaśnicki rozwiązał, wspólnie z R. Banuelosem, stuletni problem dotyczący normy dyskretnej transformacji Hilberta, badany wcześniej przez M. Riesza i E.C. Titchmarscha za co, pod koniec 2021 r. przyznano mu nagrodę „Iuvenes Wratislaviae". Wręcza ją Wrocławski Oddział Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcie naukowe młodych wrocławskich naukowców w obszarze nauk ścisłych i technicznych.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję